Poradensko-konzultačná činnosť
v riadení podnikov
O firme | Produkty a služby | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam
Pracovné právo.
 
4. Možnosť opätovne dohodnúť pracovný pomer na dobu určitú v stavebníctve
 
Podnikateľ - fyzická osoba sa zaoberá výstavbou inžinierskych sietí, plyn, voda, kanalizácia. Práce môže realizovať v období III. až XI. mesiac v roku - tj. cca 8 mesiacov. Nakoľko nie je možné dodržať 12 mesiacov prerušenia do nástupu, aké sankcie môžu byť vyvodené voči firme (osobe), ak príjmem zamestnancov, ktorí odpracovali v roku 2002 dobu 8 mesiacov a v roku 2003 by mali byť prijatí na dobu určitú opäť na 8 mesiacov?
 
Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. V zmysle Zákonníka práce možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu len v prípade zastupovania zamestnancov v dôsledku pracovnej neschopnosti, dovolenky, materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, výkonu verejnej funkcie, výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby, výkonu opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu, ďalej pri prácach, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku. Tento dôvod sa uvedie v pracovnej zmluve.
 
Z uvedeného vyplýva, že predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu možno len z taxatívne vymenovaných dôvodov. To znamená, že rozsah týchto dôvodov nemožno rozšíriť ani prostredníctvom pracovného poriadku prípadne cestou kolektívnej zmluvy.
 
Predĺžením pracovného pomeru na dobu určitú sa rozumie pokračovanie v tom istom pracovnom pomere, nie uzavretie nového pracovného pomeru. V praxi to znamená, že sa dohodou oboch účastníkov mení doba trvania pracovného pomeru v pôvodnej pracovnej zmluve.
 
Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. V tomto prípade teda musí dôjsť k skončeniu predchádzajúceho pracovného pomeru. Až po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru sa môže dohodnúť medzi tými istými účastníkmi nový pracovný pomer. Doba od skončenia predchádzajúceho pracovného pomeru a uzatvorenia nového pracovného pomeru môže byť rôzna (napr. 1 deň, 6 mesiacov, 11 mesiacov a 20 dní, ...), avšak nový pracovný pomer musí vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
 
Potrebné je pripomenúť, že ak by si účastníci pracovného pomeru opätovne dohodli pracovný pomer na určitú dobu v priebehu 12 mesiacov od skončenia predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu bez spomínaných (zákonom taxatívne vymenovaných) dôvodov, išlo by o pracovný pomer na neurčitý čas, pretože neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú.
 
V konkrétnom prípade však ide o taký charakter prác (výstavba inžinierskych sietí, plyn, voda, kanalizácia), ktorý je možné považovať za práce, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku - t.j. ide v podstate o sezónne stavebné práce. To znamená, že ak splníte spomínané podmienky (nepresahnutie ôsmych mesiacov, uvedenie dôvodu opätovného uzavretia pracovného pomeru na dobu určitú v pracovnej zmluve), bude Váš postup v súlade so zákonom. Obdobie 12 mesiacov od ukončenia jedného a začatia druhého pracovného pomeru na dobu určitú teda za daných podmienok splniť nemusíte.
 
Zhrnutie:
 
Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu možno len v Zákonníku práce taxatívne vymenovaných dôvodov.
 
Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. V tomto prípade teda musí dôjsť k skončeniu predchádzajúceho pracovného pomeru. Až po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru sa môže dohodnúť medzi tými istými účastníkmi nový pracovný pomer.
 
V prípade sezónnych stavebných prác a za predpokladu splnenia podmienok nepresahnutia ôsmych mesiacov ako aj uvedenia dôvodu opätovného uzavretia pracovného pomeru na dobu určitú v pracovnej zmluve, dodržať obdobie 12 mesiacov od ukončenia jedného a začatia druhého pracovného pomeru na dobu určitú teda nemusíte.
 
Súvisiace predpisy:
  • § 48 ods.2 a 3 Zákonníka práce.
 
 
Nasledujúca otázka:
Predchádzajúca otázka:
 
Pracovné právo.
Kompletný zoznam otázok.
hore
O firme | Produkty | Poradenstvo | Kontakt | E-mail | Index | ŠK Makroteam

webmaster